عمق‌بخشی به ارتباط دانشگاه و دانشجو با فعالیت‌های فرهنگی/ افزایش خودباوری در دانشجویان چگونه ممکن است؟

نسخه مناسب چاپ

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان گفت: سعی کرده‌ایم با فعالیت‌های فرهنگی و راه‌اندازی کانال اختصاصی فضای مجازی (ن والقلم) و کانال‌های دیگر در راستای عمق‌بخشی ارتباط با دانشجویان گام برداریم.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا  در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی بهره‌گیری از ظرفیت‌های معنوی، مادی و سرمایه‌های انسانی دانشگاه به‌ویژه تقویت نقش‌آفرینی مدیران واحدهای دانشگاهی در امر تربیت و ایفای وظیفه دانشگاه در اصلاح محیط دارای اهمیت بوده و بر خلاقیت‌های فردی و مدیریت اسلامی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اعتلای دانشگاه تأکید شده است.

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از محوری‌ترین و حساس‌ترین معاونت‌های این دانشگاه است که علاوه‌بر ارتباط مستقیم با دانشجویان، فراهم‌کننده امکانات رفاهی و فرهنگی آنان بوده و تصدی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای آنها در راستای انجام امور مربوط به دانشجویان اعم از رفاهی، فارغ‌التحصیلی، تسهیلات و امور فرهنگی مربوط را عهده‌دار است.

این معاونت متولی مدیریت فعالیت‌های فرهنگی در سطح استادان، کارکنان و دانشجویان و اعمال نظارت و حمایت‌های لازم است. نظارت بر حسن اجرای آیین‌نامه‌ها و ضوابط اجرایی واحدهای تابعه، سیاست‌گذاری برای ارتقای امور و بهبود وضعیت، رسیدگی به مسائل و مشکلات دانشجویان و جلب رضایت آنان، تعیین خط مشی‌های کلی در مسائل امور رفاهی، فوق برنامه، مشاوره، صدور مدارک فارغ‌التحصیلی‌، نقل و انتقال دانشجویان و امور فرهنگی از دیگر وظایف این معاونت است.

فلسفه وجودی‌ و مأموریت اصلی‌ معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی‌ ایجاد بستری‌ مطمئن برای‌ مشاركت دانشجویان است و از طریق درک انتظارات سعی‌ می‌کند نیاز دانشجویان و ارتقای امور تحصیلی، فرهنگی، رفاهی و... آنان را فراهم کند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در گفتگو با محمد روحانی‌مقدم دکتری فقه و مبانی حقوق و معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با توجه اهمیت این حوزه و تأکید معاون جدید بر اصل تمدن‌سازی در دانشگاه براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مجموعه فعالیت‌ها، دستاوردها و برنامه‌های پیش روی این معاونت را بررسی کرده است که مشروح آن را پی‌می‌گیریم.

آنا: تاکنون برای توسعه فضای معنویت و اخلاق و سبک زندگی اسلامی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چه اقداماتی در واحد متبوع‌تان صورت گرفته است؟ توضیح دهید.

روحانی‌مقدم: معاونت فرهنگی دانشجویی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از حساسیت و جایگاه حساس و مهمی برخوردار هستند از این رو این معاونت سعی دارد بر اساس وظایفی که برایش مشخص شده به اهداف مورد نظر برسد.

 برگزاری کلاس اخلاق اداری ویژه استادان و کارکنان دانشگاه به‌صورت هفتگی در ساعت فرهنگی کارکنان، کارگاه آموزشی مهدویت و انتظار، سلسله نشست‌های هم‌اندیشی استادان با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب به‌صورت ماهانه، تبلیغات و اطلاع‌رسانی و نشر ارزش‌ها‌ی دفاع مقدس و ايثار، جهاد و شهادت در قالب شعارهای حماسی ازجمله فعالیت‌های فرهنگی این معاونت در واحد دانشگاهی سمنان بوده است.

کارگاه آموزشی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب به مناسبت شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید و شرکت استادان بسیجی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان سمنان و حضور یعقوب توکلی عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی قم به‌عنوان مدرس این کارگاه، برگزاری کارگاه سبک زندگی ایرانی – اسلامی با حضور استادان مراکز آموزش عالی در استان سمنان نیز از دیگر اقداماتی بوده که توسط این معاونت انجام شده است.

آنا: به‌منظور گسترش فضای انقلابی و اهتمام در اجرای راهبردهای تربیتی و فرهنگی سند دانشگاه اسلامی چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

روحانی‌مقدم: گسترش فضای انقلابی و اهتمام برای اجرای راهبردهای تربیتی منوط به داشتن برنامه منسجم است که در این راستا سعی شده هرچند با گام‌های کوچک فعالیت کنیم؛ بنابراین برگزاری گفتمان‌های دینی و قرآنی به‌صورت هفتگی در خوابگاه‌های دانشجویی، مراسم قرائت زیارت عاشورا  و غبار‌روبی گلزار شهدای گمنام دانشگاه، برنامه هفتگی یکشنبه‌های شهدایی در کنار گلزار شهدای گمنام دانشگاه ویژه دانشجویان، برنامه هفتگی سه‌شنبه‌های مهدوی و اهدای رزق معنوی در دانشکده‌ها ویژه دانشجویان، مراسم مناسبت‌های ملی و مذهبی در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی توسط کانون‌ها، تشکل‌ها و  بسیج  دانشجویی ازجمله جشن عطر ظهور به مناسبت میلاد امام زمان(عج)، جشن میلاد امام‌رضا(ع)، گرامیداشت ۱۶ آذر و ... از جمله فعالیت‌های این معاونت برای گسترش فضای انقلابی در فضای دانشگاه بوده است.

پخش فیلم‌های انقلابی در خوابگاه‌های دانشجویی، دیدار با خانواده‌ معظم شهدا، برگزاری یادواره سه شهید گمنام دانشگاه،  برپایی نمایشگاه کتاب و عکس و ایستگاه صلواتی به مناسبت ۱۳ آبان، ۱۶ آذر، ۹ دی، میلاد حضرت علی‌اکبر(ع) و روز جوان، اربعین حسینی، پخش کلیپ، سخنرانی و خاطره‌گویی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم به‌مناسبت هفته دفاع مقدس از دیگر برنامه‌هایی بوده که توسط این معاونت اجرا  شده است.

جشن روز دانشجو در واحد سمنان

اعزام دانشجویان به اردوی حیات طیبه، معرفت‌رضوی، اردوی‌جهادی، راهیان نور و اردوهای فرهنگی زیارتی، برگزاری دوره‌های آموزشی از جمله فرهنگ از نگاه نهج‌البلاغه، تفسیر قرآن‌کریم، کارگاه تخصصی قرائت، روان‌خوانی قرآن کریم و الفاظ صحیح نماز، خبر‌نویسی، برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوعات مختلف فرهنگی، قرآنی و شیوه‌های دعوت به نماز جماعت، برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن کریم و محافل انس با قرآن کریم، برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی با موضوع عفاف و حجاب، سبک زندگی، تفسیر قرآن کریم، تشکیل کارگروه حفظ آراستگی و عفاف و حجاب در دانشگاه، طراحی و چاپ بنر و نصب در فضاهای مختلف دانشگاه، طراحی و چاپ الگوی مناسب پوشش در محیط دانشگاهی در تمامی دانشکده‌های دانشگاه، تشکیل کارگروه جهادی در دانشگاه نیز از جمله برنامه‌هایی بوده که در این راستا قابل ارزیابی است.

آنا: در راستای افزایش روحیه خودباوری و شکوفایی خلاقیت‌ها و استعدادهای دانشجویی چه اقداماتی صورت گرفته است؟ بیان بفرمایید.

روحانی‌مقدم: واگذاری اجرای برخی از فعالیت‌های فرهنگی به‌کانون‌ها، تشکل‌ها و بسیج‌دانشجویی، حمایت از انتشار نشریات دانشجویی، حضور دبیران کانون‌ها، تشکل‌ها و مسئولان بسیج دانشجویی در برخی جلسات تصمیم‌گیری از جمله شورای فرهنگی، کارگروه آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری، تشکیل کانون‌های فرهنگی دانشجویی با عنوان کانون سلامت، کانون ادب و هنر، کانون معرفت رضوی،کانون ایثار، کانون هلال‌احمر از فعالیت‌های این معاونت در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان برای افزایش روحیه خودباوری بین دانشجویان بوده است.

آنا: استفاده از ظرفیت اعضای هیئت علمی در فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به چه صورت بوده است؟ توضیح دهید.

روحانی‌مقدم: حضور اعضای هیئت علمی در جلسات مشورتی از جمله شورای فرهنگی، کارگروه آراستگی و شئون فرهنگی رفتاری، شورای قرآن و عترت، شورای اقامه نماز و استفاده از نظرات و طرح‌های مطرح شده، استفاده از توانایی آنان در برگزاری نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و جلسات سخنرانی به‌عنوان سخنران از جمله فعالیت‌هایی است که استادان با این معاونت در اجرای آن همکاری می‌کنند.

آنا: آیا برای قوی‌شدن در فضای مجازی و بهره‌گیری مفید و اثربخش از آن اقداماتی داشته‌اید؟ تشریح بفرمایید.

واحد سمنان

روحانی‌مقدم: فضای مجازی از جمله فرصت‌هایی است که باید برای رسیدن به اهداف نهایت استفاده کرد، از این رو  کانال اختصاصی معاونت فرهنگی دانشجویی با عنوان «ن والقلم» ایجاد شده است.

در این راستا ایجاد کانال دانشجویی از طریق کانون‌های فرهنگی دانشجویی و ارسال مطالب مفید فرهنگی به‌صورت مداوم در این کانال‌ها (کانال ادب و هنر، کانال معرفت رضوی،کانال هلال احمر،کانال سلامت،کانال ایثار و شهادت) از جمله کانال‌هایی است که برای استفاده از طرفیت فضای مجازی ایجاد شده است.

آنا: ارتباط برادرانه با آحاد دانشجویان و توسعه و ساماندهی فعالیت جمعی دانشجویان چگونه بوده است؟

روحانی‌مقدم: شرکت در برنامه‌های فرهنگی که در تقویم سالیانه کانون‌ها، تشکل‌ها و بسیج دانشجویی برنامه‌ریزی شده، همفکری با دانشجویان در برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی و دریافت نظر و پیشنهاد دانشجویان در اجرای برنامه‌ها از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند ارتباط دوستانه و فعالیت‌های جمعی دانشجویان را عمیق کند.

آنا: آیا برای تقویت همکاری نظام‌مند و هدف‌دار با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی داخل و خارج از دانشگاه همکاری داشته‌اید؟ توضیح دهید.

روحانی‌مقدم: قطعا تحقق اهداف فرهنگی به‌تنهایی محقق نمی‌شود در این راستا برای اینکه نتیجه بهتری داشته باشیم با ارگان‌های مختلف همکاری داریم، تعامل با بنیاد نشر فرهنگ قرآن و عترت، تعامل با دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان، همکاری با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، همکاری با ستاد اقامه نماز، همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همکاری و شرکت در جلسات کارگروه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این چارچوب قابل ارزیابی است.

آنا: چنانچه فعالیت‌های عمومی و اجتماعی به‌ویژه در دوره همه‌گیری ویروس کرونا داشته‌اید، تشریح کنید.

روحانی‌مقدم: بی‌شک شیوع ویروس کرونا در کشور شرایط ویژه‌ای برای ما رقم زد که هیچ  تجربه‌ای شبیه آن نداشتیم. روزهایی که همه کشور در قرنطینه به سر برد که خود تجربه‌ای منحصر به‌فردی به‌شمار می‌رود.  مهم‌ترین هدف ما برای این روزها حفظ روحیه دانشجویان و کارکنان و اعضای هیئت علمی با درج پیام‌های معنوی و انگیزشی در فضای مجازی بود.

در مراحل بعد ضدعفونی‌کردن فضای دانشگاه به‌کمک ظرفیت بسیج دانشجویی و اساتید، تهیه بسته‌های معیشتی برای اهدا به نیازمندان از جمله اقدامات انجام شده در روزهای کرونایی بود.

آنا: و حرف آخر...

روحانی‌مقدم: معاونت  فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان سعی کرده تا از طریق واگذاری مکان‌های ورزشی به سازمان‌ها و ادارات برای دانشگاه درآمدزایی  غیر‌شهریه‌ای داشته باشد و برای اینکه همکاران در این ایام دچار رخوت و سستی نشوند و لحظه‌های شادی داشته باشند از طریق فضای مجازی فعالیت بدنی به صورت آموزش مجازی صورت گرفت.

 

فارسی
تگ: