سرای‌ نوآوری IT و محتوای دیجیتال راه‌اندازی می‌شود/ ساخت محصول دانش‌بنیان «تهویه شناور»

نسخه مناسب چاپ

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان از تدوین طرح توجیهی سرای نوآوری در حوزه IT و محتوای دیجیتال و راه‌اندازی آن در آینده نزدیک خبر داد.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا، حسین عقابی؛ مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان سال ۱۳۹۴ به‌صورت اقماری آغاز به کار کرد و در سال نخست فقط دو واحد فناور جذب کرد. اکنون ۱۰ واحد فناور در این مرکز قرار دارند که دو واحد به‌صورت غیرحضوری و هشت واحد به‌صورت حضوری در این مرکز فعالیت می‌کنند.

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با دو شرکت دانش‌بنیان محصولات مختلفی از جمله میکروسکوپ سه بعدی، اسکنر کتاب و تهویه شناور را ساخته و روانه بازار کرده  و راه‌اندازی سرای نوآوری در حوزهIT و محتوای دیجیتال، شتاب‌دهنده و  کوورک‌اسپیس‌ها یا همان فضاهای کسب و کار اشتراکی از جمله اقداماتی است که در دستور کار این مرکز قرار دارد.

خبرنگار خبرگزاری آنا درباره مأموریت‌ها، اقدامات، دستاوردها و برنامه‌های پیش روی مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با محمد طلوعی‌عسگری رئیس این مرکز به گفتگو نشسته است که ماحصل آن را در ادامه خواهیم خواند.

آنا: خلاصه‌ای از تاریخچه مرکز رشد واحدهای فناور واحد سمنان و چگونگی راه‌اندازی آن را تشریح کنید.

طلوعی‌عسگری: سال ۱۳۹۴ در تفاهم‌نامه‌ای به صورت اقماری با استان سمنان آغاز به‌کار کردیم به‌نحوی که واحدها، هسته‌ها، هیئت علمی و دانشجویان این مرکز را به آنها معرفی می‌کردیم و آنها نیز طبق مقررات پارک علم و فناوری از آنان حمایت می‌کردند.

آن زمان سقف حمایت‌ها تا ۴۰ میلیون تومان برای واحدهای فناور بود و برای هسته‌ها هم سقف حمایتی ۶ میلیون تومان بود؛ اما معمولاً تا ۱۰ میلیون تومان حمایت می‌کردند. مدت زمانی که از واحدهای فناور حمایت می‌شد، حداکثر سه سال بود و برای هسته‌های فناور ۹ ماه اکنون نیز به همین ترتیب با آنها کار می‌کنیم. مدت این تفاهم‌نامه پنج سال بوده و هنوز پابرجاست.

سال نخست حدود دو واحد فناور جذب کردیم، این تعداد افزایش پیدا کرد، سالی حداقل ۱۰ تا ۱۵ مورد در مرکز رشد واحد سمنان داوری داریم. سال نخست ۱۰ مورد و سال‌های بعد داوری‌های بیشتری داشتیم. تا به حال تقریباً ۲۵ واحد و هسته فناور به این مرکز رشد مراجعه و مستقر شده و بعد از پایان کار مرکز را ترک کرده‌اند.

آنا: مرکز رشد واحد سمنان اکنون میزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان است؟

طلوعی‌عسگری: اکنون حدود ۱۰ واحد فناور در مرکز رشد واحد سمنان مستقر هستند که دو واحد به صورت غیرحضوری و هشت واحد به صورت حضوری در این مرکز قرار دارند، دفتر در اختیار آنها قرار داده‌ایم و از تسهیلات پارک علم و فناوری هم استفاده می‌کنند.

یک شرکت دانش‌بنیان داریم دو شرکت نیز برای دانش‌بنیانی اقدام کرده‌اند، از تعداد هشت واحدی که در مرکز رشد ما مستقر هستند، پنج واحد فناور و سه واحد هسته هستند.

آنا: چنانچه محصول و یا دستاورد برجسته علمی در مرکز رشد فعالیت دارند را تشریح کنید.

طلوعی‌عسگری: یک‌سری محصولات در مرکز رشد واحد سمنان داشته‌ایم که فروش رفتند و یا در پارک علم و فناوری مستقر هستند؛ اما هنوز هم در تماس هستیم و روی محصولات آنها برای بحث فروش، بازاریابی و تجاری‌سازی کار می‌کنیم. از جمله آنها، محصولات یکی از هسته‌های فناور به نام میکروسکوپ سه بعدی است، این میکروسکوپ سه بعدی قابلیت عکسبرداری و فیلمبرداری دارد.

مورد بعدی اسکنر کتاب بود که شرکت تولیدکننده آن شهریور ۹۸ از مرکز رشد واحد سمنان خارج و در پارک علم و فناوری مستقر شد. این دستگاه‌ قابلیت اسکن کتاب را دارد و برای آرشیو دیجیتال کتاب‌ها و مستندات و سندها می‌توان از آن استفاده کرد.

ساخت تهویه شناور و تصفیه آب

محصول بعدی تهویه شناور است. این محصول قابلیت کاهش میزان انرژی مصرفی را در واحدهای مسکونی و اداری دارد. با توجه به رفت و آمدهای زیادی که با تراکم بالا به‌ویژه در ادارات صورت می‌گیرد، اگر کسی در اتاق کار نباشد به صورت اتوماتیک میزان نور را به حداقل می‌رساند و این قابلیت باعث می‌شود که تهویه شناور، سیستم هوشمندی را چه در زمینه روشنایی و چه در سیستم تهویه ساختمان به وجود بیاورد.

واحد سمنان

محصول دیگر دستگاه تصفیه آب فشار اسمز معکوس و بدون پساب است که هنوز ساخته نشده اما در حال پیگیری و انجام آن هستیم. کارکرد این دستگاه به این صورت بوده که در شرایط معمول اگر شما یک لیتر آب از دستگاه تصفیه آب برداشت کنید، سه لیتر آب را داخل فاضلاب می‌ریزید؛ ولی سیستم عملکرد دستگاه تصفیه آب فشار اسمزی معکوس و بدون پساب این قابلیت را دارد که پساب را با اسمز معکوس و بدون موتور به حداقل مقدار خود برساند که آن مقدار آب را هم در سیستم تلف نکنیم.

البته یک‌سری اختراعات هم داریم که یکی از آنها در رابطه با اندازه‌گیری میزان رطوبت در داخل محصولات معدنی مانند گچ است که برای شرکت‌های گچ خیلی اهمیت دارد. اکنون این محصول ساخته شده و آن را در بازار عرضه می‌کنیم.

آنا: از برنامه‌های در حال اجرا و اهداف و برنامه‌های پیش روی مرکز رشد واحد سمنان بگویید.

طلوعی‌عسگری: یکی از اولویت‌های سازمان مرکزی که ما هم پیرو همان مقررات و قوانین هستیم، این است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، کارآفرین و فناور بروند و در این مسیر شاید مراکز رشد در پیشانی این حرکت قرار بگیرند و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم یعنی پیش‌نیاز و زیرساخت اصلی دانشگاه‌ها برای اینکه بتوانند به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و فناور بروند، مطمئناً از مسیر همین مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها عبور می‌کند.

بر همین اساس ساختمانی را برای راه‌اندازی سرای نوآوری تخصیص داده‌ایم. سراهای نوآوری در واقع پیشانی اصلی مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و پردیس پارک‌ها هستند به همین دلیل در حال تدوین طرح توجیهی برای راه‌اندازی سرای نوآوری در حوزه IT و محتوای دیجیتال هستیم و تلاش داریم تا بتوانیم سریع‌تر مشکلات را رفع و رجوع کرده و آن را راه‌اندازی کنیم.

از جمله کارهای دیگری که قرار است در آینده انجام دهیم، راه‌اندازی شتاب‌دهنده بوده که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از سرای نوآوری و ایجاد فضای کسب و کار اشتراکی است. اکنون فضای دانشکده‌ها تقریباً خالی مانده و درست است که کاهش دانشجو باعث به وجود آمدن تهدید مالی برای دانشگاه‌ها می‌شود؛ اما این فرصت را هم ایجاد کرده تا دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه کارآفرین بروند.

راه‌اندازی فضاهای کسب و کار اشتراکی

با استفاده از فضاهایی که اکنون در دانشگاه‌ها خالی مانده و کمتر استفاده می‌شوند، برای راه‌اندازی کوورک‌اسپیس‌ها یا همان فضاهای کسب و کار اشتراکی اقدام کرده‌ایم تا واحدها، هسته‌ها، دانشجوها، اعضای هیئت علمی و حتی R&D شرکت‌ها با مستقرشدن در این فضاها با همدیگر تعامل کنند و به سمت محصولاتی که بر اساس دانش و دانش‌بنیان  است، بروند.

اینها اقداماتی است که در آینده خواهیم داشت. در کنار آن، اقدامات معمول خود مانند حضور در نمایشگاه‌ها و برپایی آنها را هم انجام می‌دهیم، چنانچه ۶ ماه دوم ۹۸ دو نمایشگاه خیلی خوب را برای هسته‌ها و واحدهای‌ مرکز رشد واحد سمنان برگزار کردیم که در جریان این نمایشگاه‌ها، فروش محصول هم داشتند.

کارگاه‌هایی در حوزه کسب و کار از جمله بحث‌های مالیاتی، حسابداری، حسابرسی، بیمه و از این قبیل موارد برگزار کردیم. برگزاری کارگاه‌هایی در حوزه کسب‌وکارهای کلان و حوزه‌های استارت‌آپ‌ها جزء وظایفی است که مراکز رشد معمولاً انجام می‌دهند و جزء برنامه‌های این مرکز نیز بوده که سال آینده حتماً با توجه به بودجه و برنامه‌ای که داریم، این اهداف را پیگیری می‌کنیم.

آنا: و سخن آخر ...

طلوعی‌عسگری: اگر قرار است مراکز رشد زیرساخت و جایگزینی برای شرایط فعلی آموزش در دانشگاه‌ها باشند، مستلزم این است تا نگاهی که دانشگاه آزاد اسلامی به مراکز رشد داشته و اعتقاد دارد پیشانی اصلی راه‌اندازی دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم و چهارم هستند، همین طرز تفکر در وزارت علوم هم ایجاد شود و خود را جدا از دانشگاه آزاد اسلامی نداند .حمایت‌های خود را از این دانشگاه انجام دهند تا بتوانیم این روندی را که پیش گرفته‌ایم و مطمئناً در چند سال آینده به بهترین نتیجه ممکن خواهد رسید را شتاب داده و سرعت آن را بهبود دهیم.

فارسی
تگ: