رئیس مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان گفت: «فعالیت این مرکز بر دو حوزه ژئوتکنیک که البته زیرشاخه‌هایی مانند روسازی، مانند راه و همین‌طور سیل دارد و حوزه استراکچر و سازه متمرکز است.»

نسخه مناسب چاپ

حمیدرضا صالحیان درباره چگونگی و چرایی ایجاد مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند دانشگاه آزاد اسلامی سمنان اظهار کرد: «این مرکز در پاسخ به نیاز تحقیقاتی بوده که به‌واسطه جذب دانشجو در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری رشته مهندسی سازه و ژئوتکنیک احساس می‌شد.»

وی افزود: «سال ۹۴ موافقت اصولی اولیه‌ مرکز به تصویب رسید و از آن زمان آغاز به کار کرد. علاوه‌بر اینکه رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان یکی از قدیمی‌ترین‌ها رشته‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی است و همیشه خلأ یک مرکز تحقیقاتی احساس می‌شد، به همین دلیل مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند دانشگاه آزاد اسلامی سمنان راه‌اندازی شد.»

رئیس مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان درباره مأموریت‌های تعریف‌شده برای این مرکز عنوان کرد: «مهم‌ترین مأموریت این مرکز از لحاظ حوزه فعالیت این است که تمام حوزه‌های مهندسی عمران را پوشش دهیم و این موضوع جزء اهداف ماست و عملکرد ما هم این را نشان می‌دهد.»

تمرکز مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند بر ۲ حوزه

مرکز تحقیقات بتن- سمنان

صالحیان خاطرنشان کرد: «به‌طور کلی فعالیت این مرکز بر دو حوزه بیشتر متمرکز است. یکی حوزه ژئوتکنیک که البته زیرشاخه‌هایی مانند روسازی، راه و همین‌طور سیل دارد و حوزه دوم استراکچر و سازه بوده که بیشتر سازه‌های بتنی است و در کنار آن روی سازه‌های فولادی هم کار می‌کنیم.»

وی ادامه داد: «علاوه‌بر این هدف اصلی و خط‌مشی ما ارتقای تکنولوژی ساخت و مواد است. با بتن‌های فایبری کار می‌کنیم که تقریباً می‌‌توان گفت نوع جدیدی از بتن‌های مسلح‌شده با ویژگی‌های بسیار منحصربه‌فرد هستند و همین‌طور سعی ما این است که از موضوع تئوریک خارج شده و در مقام عمل موارد آزمایشگاهی را پی بگیریم.»

شهرداری و شورای اسلامی شهر؛ جامعه هدف مرکز

مرکز تحقیقات بتن- سمنان

رئیس مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند واحد سمنان درباره تعامل این مرکز با نهادها و مراکز مختلف و اینکه آیا قراردادی در این زمینه بسته شده است یا خیر، توضیح داد: «جامعه هدف ما شورای اسلامی شهر سمنان یا شهرداری و ... هستند؛ اما مشکلی که داریم این است که از بدو راه‌اندازی مرکز تاکنون مقدار بودجه‌های عمرانی و پروژه‌ها کم شده و به این دلیل اولویت کارفرمایان و نهادها از حوزه پژوهش خارج شده و به سمت به‌سامان رساندن پروژه‌های ناتمام رفته است.»

پرکردن خلأ تحقیقاتی با بهره‌برداری از آزمایشگاه جامع تخصصی سازه، زلزله و ژئوتکنیک

صالحیان اضافه کرد: «به سبب کاهش کار و فعالیت، خیلی از مهندسان به این مرکز آمده و سپس برای ادامه تحصیل جذب دانشگاه شده‌اند. ما این نقطه را گرفته و گسترش داده‌ایم و آزمایشگاه جامع تخصصی سازه، زلزله و ژئوتکنیک که تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است، در حقیقت پاسخ به همین نیاز است و ما سعی کردیم خلأهایی را که در بحث آزمایشگاهی و تحقیقاتی در کل استان و منطقه بود، تقویت کنیم که بحث ارتباط با صنایع مختلف پیامد آن خواهد بود.»

مرکز تحقیقات بتن- سمنان

وی تصریح کرد: «آزمایشگاه واحد سمنان بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی ایران نمونه منحصربه‌فردی است و در استان سمنان هیچ آزمایشگاهی حتی در استان‌های شمالی و شرقی با این ابعاد و این ظرفیت وجود ندارد. در حقیقت در این منطقه می‌توانیم ادعا کنیم که می‌توانیم به یک قطب آزمایشگاهی تبدیل شویم. از این رو تمام محصولات صنعت ساخت‌وساز می‌توانند از امکانات ما برای بحث کنترل کیفیت استفاده کنند.»

رئیس مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند واحد سمنان به آنا گفت: «عضو شبکه آزمایشگاهی و عضو دائم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری شده‌ایم و به‌واسطه عملکردی که مرکز تحقیقات داشته، می‌توانیم حمایتی را که این نهادها از دانشجویان و محققان انجام می‌دهند، جذب کنیم. یعنی حتی در قیمت محصولات یا خدمات آزمایشگاهی ما هم این موضوع تأثیرگذار است و دانشجویان و مراجعان به ما از این حیث بهره‌مند خواهند شد.»

۴۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد به سرانجام رسیده‌اند

مرکز تحقیقات ژئو تکنیک لرزه ای و بتن توانمند - سمنان

صالحیان درباره جایگاه پایان‌نامه‌های دانشجویی و طرح‌های پژوهشی استادان و اعضای هیئت علمی در این مرکز خاطرنشان کرد: «در این خصوص کارهای تحقیقاتی داشتیم. نمونه‌اش بتن‌های توانمند است که برای فرودگاه امام دو طرح پژوهشی کار کردیم. اکنون شاید حدود ۴۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد در مرکز تحقیقات خدمات آزمایشگاهی به سرانجام رسیده‌اند و نخستین دوره دانشجویان دکتری که از پروپوزال‌ خود دفاع کرده‌اند، به‌تدریج در حال ورود هستند و فکر می‌کنم تا یکی دو ماه آینده نخستین گروه از دانشجویان دکتری با امکانات جدید و روزآمدی که داریم، کارهای تحقیقاتی خود را آغاز کرده و به انجام برسانند.»

فارسی
تگ: